Ağustos 27, 2016

Mikroakışkan Manyetik Hücre Ayrıştırma Cihazı

   Karışık hücreli populasyondan  belirli hücrelerin yüzey antijenlerine göre ayrıştırılması ve saflaştırılması; kanser tanısı, kök hücre ve ilaç geliştirilmesi araştırmalarında ihtiyaç duyulan ve yaygın kullanılan işlemlerden. uMACS ile mikroakışkan çip teknolojisini bu işlemlerde kullanılmak üzere uygulamaya geçirdik.

   Yüzey antijenlerine göre manyetik boncuklarla işaretlenen hücreler, mikroakışkan kanal içerisinde laminar akış sayesinde mıknatıstan etkilenerek üst kanala geçerler ve ilk populasyonlarından ayrıştırılırlar.

   Tek bir çip içerisinde uygulamaya göre paralel olarak 3 farklı/aynı örnekten 3 farklı/aynı hücre türü saflaştırılabilir. Başka bir uygulamasında ise seri olarak bir örnekten iki farklı yüzey antijenine göre alt hücre türleri de ayrıştırılabilir.

   uMACS cihazı laminar akış kabinine sığacak büyüklüktedir ve mikroakışkan çiplerle kullanım sayesinde kontaminasyon riski olmadan çalışma imkanı sağlar.

   Kullanımı oldukça kolaydır. Manyetik boncuk ile işaretlenmiş hücreler cihaz üzerinde uygun yerlere yerleştirilir ve cihaz çalıştırılır. Çip çıkışındaki tüplerden de ayrıştırılan hücreler toplanır. Herhangi bir akış optimizasyonu veya çalışma öncesi hazırlık süreci zorluğu yoktur.

   Ard arda farklı örnekler ile çalışılacağı zaman cihazın temizlenmesi gerekir fakat bu süreç oldukça kısadır. Mikroakışkan çipler tek kullanımlıktır ve çapraz kontaminasyon bu şekilde engellenir.

   Aşağıdaki anketi doldurarak uMACS cihazında görmek istediğiniz özellikleri bize bildirebilirsiniz. Değerli cevaplarınızı bekliyoruz.

 

yerli-uretim-nehirbt