Mikroakışkanlara Odaklanan Tıbbi Araştırmalar

  • 497

   Mikroakışkan nedir? Biyolojide olduğu kadar tıbbi teşhiste de devrim yaratacak bir teknoloji. Biyolojik numunelerin ve minyatür cihazların manipülasyonu nasıl olur? Amaç, şu anda biyolojik laboratuvarlarda gerçekleştirilen birçok işlemin minyatürleştirilip tek bir çipe entegre edilebilmesidir. Çip üzerinde laboratuvar dediğimiz şey budur. Bu yeni teknoloji ile küçücük bir sıvı damlası kolaylıkla bin damlaya bölünebiliyor. Buradan, bu damlacıkların her biri üzerinde çeşitli işlemler yapmak mümkündür. Mikroakışkanlar sayesinde artık hücre kültürlerini benzeri görülmemiş bir ölçekte tutabiliyoruz. Örneğin, yüzlerce geleneksel endüstriyel laboratuvara karşı bu çiplerle binlerce paralel hücre kültürü yürütmek mümkündür.

   Ecole Polytechnique'deki hidrodinamik laboratuvarı, şu anda onlarca hatta yüz binlerce tek hücre üzerinde nicel ölçümler yapmanın mümkün olacağı bir hücre manipülasyon platformu geliştiriyor. Bu platform ile araştırmacılar, belirli bir ilaç ve mekanik sinyal veya bakteri gibi diğer patojenik hücreler gibi kontrol uyaranlarına verilen yanıtları test edebilecekler. Her hücre kültürü için, çok spesifik dozdaki uyaranları tek tek ve bir seferde bir hücreyi test etmek mümkün olacaktır. Bilim adamlarına bu tür testler için benzeri görülmemiş bir çözüm sunacak. Paralel olarak yürütülen tüm bu testler, hücre büyük verisi olarak adlandırılabilecek çok büyük miktarda veri üretecektir. Bu, çok kesin istatistiklere ve hücresel davranışın çok daha ayrıntılı bir çalışmasına izin verir. Küçük azınlık alt popülasyonlarını tespit etmek ve böylece örneğin genetik hastalıkları veya kanseri çok erken teşhis etmek mümkün olacaktır.

Sonuç

   Özetlemek gerekirse, araştırmacılar hücrelerin uyaranları kontrol etmek için verdiği tepkiyi, ancak tek bir hücrenin çözünürlüğü ile test edebilecek ve çok küçük azınlık alt popülasyonlarını tespit edebilen sağlam bir istatistiksel yaklaşım kullanabilecekler. Ecole Polytechnique'de geliştirilen platform, biyolojik süreçleri anlamak için önemli perspektifler açıyor. Bu nedenle örneğin kansere karşı yeni ilaçlar geliştirmek için moleküllerin hücre kültürleri üzerindeki etkisini test etmek ve böylece bazı organlarda olası yan etkileri tespit etmek ve böylece hayvan testlerine olan bağımlılığı azaltmak mümkün olacaktır. Ayrıca bu, yetişkin hücrelerden laboratuvarda yeniden programlanan hücreler olan en ilginç indüklenmiş pluripotent kök hücreleri seçerek hücre tedavisi uygulamalarına yol açabilecek şu anda hala bilim kurgu. Bu, rejeneratif tıp için özelleştirilmiş kök hücreler üretme tekniği haline gelebilir.

---

Contact us for detailed pricing of
Microfluidic Lab-on-a-Chips

GET A QUOTE